chlapec, 12 let
První konzultace 15.1.2025
Chlapec je poslední 3 roky léčen na astma s následující medikací – 1x denně Dasselta 5mg, 2x denně Symbicort 160. Při akutních potížích byl podáván Ventolin – zejména po sportu, častěji však v zimním období.
Každé ráno nateklá sliznice nosu, takže musel dýchat pusou. I přes den často pocit ucpaného nosu. Vedle astmatu jsou potvrzeny i alergie na břízu, trávy, roztoče, obilí, srst.
Chlapce již v 8 měsících prodělal zápal plic a trpěl na opakované laryngitidy a bronchitidy. Dvakrát prodělal Covid s poměrně dlouhou rekonvalescencí. V prvním roce míval atopický ekzém a často trpěl na záněty středního ucha. V 9 letech prodělal neštovice se středně těžkým průběhem. Kvůli časté nemocnosti byl vývojově pozadu co se týče chůze i mluvy (mluvit začal ve 3 letech).
Nemá rád máslo, vajíčka a tlusté maso. Chutnají mu pikantní, slaná, kořeněná jídla, čokoláda a ryby. Poslední dobou začal pít studené mléko.
Je cílevědomý, zodpovědný s náznaky perfekcionismu a citlivostí na kritiku. Velmi těžce nese nespravedlnost a rád pomáhá druhým. Moc rád hraje fotbal a je patrné, že pohyb je pro něj důležitý a má velký vliv na jeho náladu.
Během posledních 5 měsíců se mu začaly objevovat znaménka na obličeji.
Trvá dlouho, než usne, a dvakrát za noc se bezdůvodně probudí – obvykle mezi 1-3hod. Problémy se spánkem ale rodiče pozorují již do narození.
Rodinná anamnéza: u dvou členů rodiny diagnostikována rakovina ve věku 40 a 50 let.
Po zohlednění výše uvedených symptomů byl chlapci podán lék CARCINOSIN C30, a to 2x 3 kuličky pouze v jeden den.
Druhý den po léku se v noci objevila silná bolest hlavy a začaly se projevovat obrovské výkyvy nálad. Na hodinu se objevil na kůži velký pupínek, který ještě tentýž den zmizel. Postupně se uvolnil ucpaný nos a začaly se zlepšovat dýchací potíže.
Dne 10.2.2025 akutně onemocněl s velmi vysokou teplotou, únavou a bolestí hlavy. Byl podán lék ACONITUM C30, po kterém došlo k úlevě a odeznění teploty.
10.3.2025 podstoupil pravidelnou kontrolu na alergologii. Dle vyšetření na spirometrii klesla hodnota ENO z 86 ppb na 20 ppb, což je považováno u dětí za normální hodnotu. Zcela zmizela alergie na břízu a trávy a výrazně se snížila alergie na roztoče, obilí a srst. Fyzická zátěž mu již nezpůsobuje žádné dýchací potíže. Veškerá medikace byla alergologem vysazena.
Oba homeopatické léky odpovídaly symptomatologickému obrazu chlapce, a tudíž je nelze obecně doporučovat při léčbě astmatu. Při výběru vhodného homeopatického léku musí být respektován základní princip homeopatie, kterým je individualizace. Lék je vždy vybírán s ohledem na konkrétní symptomy klienta.